3-در سال 1316- تعدادی دام اصیل از خارج با زحمات فراوان وارد ایران گردید و به موسسات دامپروری دولتی منتقل و نگاهداری گردید. در شروع کار، به علت عدم وجود متخصصین داخلی، از متخصصین خارجی بخصوص فرانسویها استفاده گردید، ولی به مرور بازگشت دانشجویان اعزامی کشور، از متخصصین ایرانی استفاده شد.
4- در سال 1320- تعدادی تخم مرغ جوجه کشی از نژادهای اصیل اروپایی و آسیایی و همچنین تعداد معدودی جوجه یک روزه از کشور های خارج وارد ایران گردیدو همچنین تعدادی معدودی ماشین جوجه کشی دستی و نفتی مورد استفاده قرار گرفت و به موازات آن، مطالعاتی نیز در مورد نژادهای بومی مرغ در ایران، از جمله نژاد مرندی در حیدرآباد کرج بعمل آمد، ولی متاسفانه به علت نداشتن برنامه و عدم وجود متخصصین و کارشناسان لازم و عدم علاقه مردم، این فعالیت ها با موفقیت چندانی روبرو نگردید.
با شروع جنگ بین المللی دوم و اشغال ایران توسط نیروهای خارجی، فعالیتهای جزئی انجام شده متوقف گردید، به طوری که تا سال 1333 عملاً هیچگونه فعالیت چشمگیری در مورد طیور از سوی تشکیلات دولتی و خصوصی انجام نگرفت و مرغداری همچنان بطور سنتی در سطح روستاها و شهرها انجام می گرفت، بدون اینکه نقش مهمی در تغذیه مردم و اقتصاد روستایی داشته باشد.
5-در سال 1333- سازمان دامپروری کشور به کمک اصل چهار ترومن و کمک های فنی آمریکا، تعداد 60000 جوجه از نژادهای اصیل خارجی مانند نیو همشایر، ردایلندرد و پلیموت روک وارد ایران نمود. این جوجه ها بعداً توسط وزارت کشاورزی در بین روستاییان اطراف شهرها پخش شد. مقارن با این عمل، در اثر بروز بیماری نیوکاسل که برای اولین بار در ایران ظاهر شده بود، تلفات سنگینی بین جوجه های مزبور و همچنین گله های بومی وارد آمد و این امر، لطمه شدیدی به مرغداری بومی ایران و همچنین استقبال کشاورزان از نژادهای اصیل خارجی وارد ساخت. ( متاسفانه از آن به بعد، بیماری نیوکاسل بطور وسیعی در ایران اشاعه یافت و سالیانه میلیاردها ریال ضرر و زیان به مرغداری ایران وارد شد).
6-در سال 1334 – خوشبختانه کارشناسان مؤسسه رازی موفق به ساختن واکسن مؤثر بر علیه نیوکاسل گردیدند، بطوریکه در سالهای بعد بیماری تا حد قابل توجهی مورد کنترل قرار گرفت و پس از یک توقف چند ساله در امر گسترش مرغداری جدید،در اثر وجود بازار مناسب و تقاضای کافی برای فرآورده های طیور و همچنین وجود تخصص های لازم در داخل کشور تشکیلات دولتی و خصوصی دوباره شروع به فعالیت در این زمینه نمودند.
7-در سالهای 1339 و 1340 و 1341 – به ترتیب تعدا د 1327726 و 116321 و 1837180 عدد جوجه یکروزه که اغلب از نژاد تخمی بودند، توسط بخش خصوصی و دولتی وارد ایران شد، معهذا هنوز تولیدات طیور در شرایط تجارتی بسیار کم بود، به طوری که در سال 1339 نسبت تولید در مرغداریهای تجارنی اطراف شهرها به کل تولید تخم مرغ 01/1 درصد بوده است.
8-در سال 1339- با تاسیس موسسه جوجه کشی نارمک متعلق به وزارت کشاورزی، صنعت مرغداری نوپای ایران با ماشینهای جوجه کشی بزرگ و همچنین تشکیلات تجارتی تولید جوجه یک روزه به مقیاس وسیع آشنا گردید، مؤسسه نارمک در تیرماه 1340 با ظرفیت 2296160 تخم مرغ مورد بهره برداری قرار گرفت و در سال 1348 ظرفیت آن به 11831040 تخم مرغ رسانده شد، این امر، موجب تشویق و راهنمایی بخش خصوصی گردید و به مرور، تشکیلات عظیم جوجه کشی و تولید جوجه یک روزه در اطراف شهرهای بزرگ بوجود آمد. تخم مرغ جوجه کشی مورد احتیاج ماشین های مزبور، ابتدا از خارج و از مزارع بزرگ خارجی، تامین می شد، بطوری که در سال 1340 بالغ بر 141050 و در سال 1341، 460470 تخم مرغ جوجه کشی از خارج وارد ایران گردید. این تخم مرغ ها به قیمت گزاف از کشورهایی مانند اسرائیل، آمریکا، دانمارک و حتی چین به ایران وارد می شد.
9-از سال 1342 – وزارت کشاورزی و همچنین بخش خصوصی بجای ورود تخم مرغ جوجه کشی که اغلب مستلزم پرداخت مبالغ زیادی ارز و اشکالات دیگر بود، شروع به تهیه گله های مخصوص تهیه تخم مرغ جوجه کشی9 و یا به اصلاح گله های مرغ مادر نمود. این گله ها که از نژادهای اصیل و خالص خارجی خریداری و در ایران پرورش داده می شد و از آنها تخم مرغ جوجه کشی تهیه می گردید. با این طریق به طور قابل ملاحظه ای، مملکت از ورود جوجه های یک روزه و یا تخم مرغ جوجه کشی بی نیاز گردید و کمک فراوانی به گسترش پرورش طیور تجارتی در اطراف شهرهای بزرگ مانند تهران، اصفهان، مشهد و شیراز و غیره نمود. به موازات این فعالیتها، در زمینه های دیگر مانند تهیه کارخانجات مواد غذایی، دارو ها وسایل نگاهداری و غیره نیز پیشرفت چشمگیری حاصل شد.
10-در سال 1346 – صنعت تولید غذای دام در ایران پا گرفت و کارخانه غذای طیور توسط وزارت کشاورزی در سعید آباد کرج تاسیس گردید و مقارن با آن، کارخانجات بزرگ نظیر پارس، پرویمی، دانه داران و غیره در رشته تولید صتعنی غذای دام و طیور به فعالیت پرداختند.
11-در سالهای 1350 تا 1354 – مجنمع های بزرگ مرغداری توسط بخش دولتی و خصوصی تاسیس و شروع به فعالیت و بهره برداری نمودند. از جمله در سال 1351 شرکت ماکیدان با ظرفیت تولید 8 هزار تن تخم مرغ و 2400 تن گوشت مرغ و 2263000 تن خوراک مرغ و در سال 1353 مجتمع عظیم سیمرغ برای تولید گوشت مرغ، تخم مرغ و غذای مرغ مجهز به تشکیلات مرغ مادر ، جوجه کشی و تولید جوجه یکروزه و تشکیلات کشتارگاه و سردخانه در تهران و اصفهان و کرمان و یزد و خراسان به صورت مجموعه ای زنجیره ای به فعالیت پرداخت، به طوری که بصورت یکی از مؤسسات منحصر بفرد در خاورمیانه در آمد. در سال 1354 مجتمع برکت در اطراف تهران با ظرفیت 600 هزار مرغ مادر و 62 دستگاه ماشین جوجه کشی و تولید 50 میلیون جوجه در سال بوجود آمد. در همین سالها، مجتمع های مزبور هر یک دارای گله های مرغ مادر، کارخانجات جوجه کشی، مزارع پرورشی و بالاخره تاسیسات کشتارگاه و سردخانه و کادر فنی و علمی قوی و بصورت مجموعه ای خود کفا در صنعت مرغداری ایران به فعالیت پرداختند.
12-در سال 1355- کشتارگاه و تشکیلات بسته بندی و ذخیره تخم مرغ پردیس کرج با ظرفیت تولید 45 تن گوشت مرغ در روز و ذخیره 60 تن تخم مرغ بوجود آمد و بدین ترتیب، قدم اساسی در مورد رفع نارسایی مارکتینگ تولیدات طیور برداشته شد.
13-در سال 1356- برای اولین بار، اجداد تخمی توسط شرکت مرغک وارد ایران گردید و مورد بهره برداری قرار گرفت و بدین ترتیب قسمتی از گله های مرغ مادر تخمی در ایران تولید گردید و گامی دیگر در جهت خودکفایی برداشته شد.
14-در سال 1358 – تعداد زیادی از نشکیلات بزرگ و مجتمع های مرغداری بخش خصوصی مصادره و در اختیار دولت یا بانک ها و نهادها قرار داده شد. بطوری که امروزه دولت و بانکها و نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید دارای تشکیلات عظیم مرغداری هستند و نقش مهمی را در تولیدات طیور در ایران دارا می باشند.
15-در سال 1361 – تشکیلات تولید لاین های گوشتی توسط وزارت کشاورزی در بابل کنار مازندران شروع به فعالیت نمود. این طرح در سال 1370 به بهره برداری رسیده و باید مملکت را از نظر تولید گله های مرغ اجداد و مرغ مادر گوشتی خودکفا نماید.
16-در سال 1362 – مجتمع پرورش مرغ اجداد گوشتی در موسسه زیاران وابسته به وزارت کشاورزی در نزدیک قزوین بوجود آمد و به صورت رضایت بخشی به فعالیت پرداخت و در سال 1370 تشکیلات دیگری به منظور پرورش مرغ اجدا د گوشتی در تبریز بوجود آمد و در سال 1371 به بخش خصوصی نیز اجازه فعالیت در زمینه پرورش اجداد گوشتی داده شد.
2-2- وضعیت صنعت دام و طیور کشور10
با توجه به فعل و انفعالات بازار جهانی، افزایش تقاضا به دلیل افزایش جمعیت، بروز پدیده خشکسالی در اکثر مناطق جهان، شیوع بیماری آنفلونزای فوق حاد پرندگان طی سه سال گذشته و کاهش تولیدات جهانی منابع غذایی، افزایش کم سابقه قیمت محصولات ، کالاها و نهاده های بخش کشاورزی، دو صنعت مهم و راهبردی دامپروری و پرور ش طیور کشور با چالش ها ، آسیب ها و تهدیدات جدی مواجه ساخته و به تبع آن تمامی دامداران و مرغداران به عنوان تولیدکنندگان این زیربخش مهم اقتصادی جامعه با کمبودهای فراوان مالی، پشتیبانی و تولیدی مواجه شده اند . این روند همچنین منجر به بروز آسیب های اقتصادی و اجتماعی در دو سوی محور تولیدکننده مصرف کننده و در نهایت افزایش قیمتها و نارضایتی عمومی در سطح جامعه شده است.
کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و کار گروه امور دام این کمیسیون با درک این واقعیت و دریافت نگرانی های عمومی مردم عزیز میهن اسلا می و جمع بندی مجموعه نظرات تولیدکنندگان این دو صنعت و همچنین بررسی سیاست ها و اقدامات وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی سیاستگذاری در تولید و همچنین متولی تنظیم بازار مواد پروتئینی (گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم مرغ) در سراسر کشور، اقدام به ورود به این موضوعا ت کرده و با برگزاری جلسات کارشناسی همه جانبه با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی و مدیر عاملان کلیه اتحادیه های تولیدکنندگان و صنایع دام و طیور سراسر کشور و اتحادیه های مرکزی و اخذ دیدگاه های آنان، علل و عوامل بروز نابسامانی ها و چالش ها و نحوه برون رفت از این شرایط و ایجاد شرایط سالم و پایدار در عرصه تولید و بازار مصرف را جمع بندی کرده و خاطر نشان ساخته است که اگر واقع گرایی، تفکر اقتصادی، برنامه ریزی های بلندمدت و کلان نگر، قانون گرایی، تولیدکننده دولت ” مشتری مداری و برقراری عدالت در سیاستگذار ی ها و اقدامات چرخه حاکم نشود، روند معیوب فعلی ، آشفتگی موجود در بازار تولید و مصرف را تداوم ” مصرف کننده خواهد بخشید و اگر این موارد به صورت جدی در همه فرایند های طراحی شده عملی شود، به سرعت شاهد اصلاح ساختار و ایجاد عقلانیت و ثبات در عرصه تولید و مصرف خواهیم بود . آنچه در سطور آتی نگاشته شده است، نتایج این بررسی ها به صورت اجمال و همچنین ارائه راهکارهای تفاهم شده در جلسات کارشناسی است.
مرغداران در سال ???? موظف بودند که در ازای دریافت هر قطعه جوجه یک روزه به قیمت ?? ریال 2/5 کیلوگرم دان به قیمت هر کیلو ?? ریال، در ? هفته و پس از کسر8/5 درصد تلفات، 1/150 کیلوگرم گوشت مرغ تحویل دولت بدهند. در سال ???? سیاست آزادسازی گوشت مرغ و تخم مرغ به تصویب شورای اقتصاد رسید.

2-2-1-وضعیت موجود
زیربخش دام و طیور حدود ?? درصد از ارزش افزوده بخش کشاورزی و حدود 4/5 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است . از سال ???? برای اولین بار با واردات تعدادی جوجه و تخم مرغ از نژادهای اصلاح شده، شالوده فعالیت صنعت مرغداری به شیوه نوین در کشور بنیان گذاری شد . بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، توزیع گوشت مرغ تحت عنوان یارانه ای و با کالابرگ آغاز شد .
درحالی که در سال ???? مصرف سرانه گوشت قرمز حدود دو برابر مصرف سرانه گوشت مرغ بود، شرایط به گونه ای پیش رفت که در سال ???? این معادله عوض شد و مصرف گوشت مرغ بر گوشت قرمز پیشی گرفت. مهم ترین استان های تولیدکننده گوشت مرغ به ترتیب مازندران، خراسان، فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی، مرکزی و ت ه ران هستند که حدود ?? درصد تولید کشور را برعهده دارند.
تولید گوشت مرغ صنعتی در جهان نیز در سال ???? به ?? میلیون و ??? هزار تن رسید ه است. جداول زیر، میزان تولید گوشت مرغ و همچنین میزان سرانه مصرف را در کشورهای منتخب نشان می دهد:
جدول 1. سرانه مصرف گوشت مرغ در سال 2007 در کشورهای منتخب (کیلوگرم)
آمریکاهنگگنگبرزیلنیوزیلندایرانروسیهاتحادیه اروپاچینفیلیپینمصراندونزیهندوستان3/46395/366/358/207/164/161/86/75/638/1Source: Food and Agriculture Organization.
جدول 2. میزان تولید گوشت مرغ در سال 2007 در کشورهای منتخب (هزار تن)
آمریکاچینبرزیلاتحادیه ارویامکزیکهندوستانایرانآرزانتینروسیهژاپنتایلند1604010700950075002670205014681280112011801100Source : Ibid.
در حالی که سرا نه مصرف گوشت مرغ در جهان معادل 12 کیلوگرم است، همانگونه که در جداول 1 و 2 آمده است، سرانه مصرف گوشت مرغ در ایران 8/20 کیلوگرم بوده و بیانگر این مطلب است که از نظر تولید وسرانه مصرف، ایران جزء ده کشور اول دنیا و سرانه مصرف آن حدود دو برابر مصرف دنیاست.

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

براساس مندرجات سالنامه آماری سال ???? مرکز آمار ایران، تعداد بهره برداران در پرورش انواع طیور و ماکیان کشور، 600,???,2 نفر هستند که در مرغداری های سراسر کشور و همچنین به صورت پرورش بومی و خانگی به فعالیت مشغول هستند . از این میزان، حدود ??? هزار نفر به صورت صنعتی و نیمه صنعتی به تولید طیور مشغول بوده که بیش از ?? درصد تولید صنعت مرغداری کشور را به خود اختصاص می دهند. ظرفیت ثبت شده مرغدار یهای پرورش مرغ گوشتی کشور معادل 000,???,243 قطعه در سال و در قالب ????? مرغداری است . همچنین ظرفیت ثبت شده پرورش مرغ تخم گذار کشور معادل 000,???,76 قطعه است که در قالب ???? مرغداری متمرکز است و از این ظرفیت در سال ???? و در شرایط حداکثری تولید، به میزان ??? هزار تن بهره برداری شد. درصورتی که ظرفیت موجود کشور، توان تولید ??? هزار تن تخم مرغ را دارا است که تاکنون هیچگاه محقق نشده است. تعد اد مؤسسات تولید جوجه یک روزه کشور ??? مؤسسه است که نیاز کشور را برآورده و بخشی از آن نیز به سایر کشورها صادر میشود.
از دیدگاه فنی و مدیریتی، در پروانه های صادره، ظرفیت اسمی سالنهای مرغداری ?? قطعه جوجه به ازای هر متر مربع قید میشود درصورتی که با انجام فرایندهای بهبود کیفیت امکانات تولید در سالنها و مدیریت بهینه تولید و نوسازی و تجهیز مرغداریها و بهینه سازی مصرف سوخت، میتوان این تعداد را به ?? قطعه جوجه افزایش داد و این بدین معناست که در هر دوره تولید، میتوان به میزان ?? درصد، تولید گوشت مرغ را با ظرفیت فعلی سالنهای مرغداری افزایش داد و به نظر میرسد علیرغم تأکیدات مکرر در راستای افزایش بهره وری، هم وزارت جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان چنانکه باید به آن نپرداخته اند.
مجموع دام کشور را می توان به 000,???,87 رأس دام سبک و 000,???,8 رأس دام سنگین تقسیم بندی کرد که شامل 000,915 رأس گاو اصیل000,???,4 رأس گاو آمیخته و 000,???,3 رأس گاو بومی و مابقی نیز گاومیش و شتر است . حدود 694,???,1 رأس دام های سنگین در قالب ????? گاوداری صنعتی و مابقی در قالب دامداری های نیمه صنعتی، سنتی و عشایری پرورش داده می شوند.
با توجه به آمار یاد شده،18/8 درصد از دام سنگین به روش صنعتی تحت تولید پرورش با کیفیت قرار داشته و اگر تولید و پرورش نیمه صنعتی را نیز با قدری اغماض تولید با کیفیت قلمداد کنیم، میزان ?? درصد دام سنگین کشور به صورت سنتی و بدون رعایت استانداردهای تغذیه نگهداری و پرورش داده میشود که فاقد بهره وری و همچنین کیفیت لازم در گوشت تولیدی بوده و وزارت جهاد کشاورزی تاکنون برنامه مدون و هدفمندی برای ارتقا و کیفیت بخشی به تولیدات این میزان دام سنگین کشور ارائه نکرده است.
میزان تولید گوشت قرمز (بدون احتساب گوشت خوک) در جهان در سال ???? میلادی معادل ????? هزار تن بوده و متوسط سرانه تولید جهان معادل 11/91 کیلوگرم محاسبه می شود. در این سال نیوزیلند با سرانه تولید 288/72 کیلوگرم در رده اول تولید جهان و ایران با سرانه تولید 12/27 کیلوگرم در رده هفتادودوم جهان قرار داشت ه است. جداول زیر، میزان سرانه مصرف و میزان تولید گوشت قرمز را در کشورهای منتخب نشان می دهد:
جدول 3. سرانه مصرف گوشت مرغ در سال 2003 میلادی در کشورهای منتخب (کیلوگرم)
مغولستاناسترالیاآرژانتیننیوزیلنداروگوئهآمریکاترکمنستانکاناداایسلندبرزیلیونان7960555045413835343331توضیح: سرانه مصرف گوشت قرمز در ایراندر سال 2003 معادل 82/11 کیلوگرم است. این رقم در سال 2007 به69/12 کیلوگرم رسیده است.
Source : Ibid.
جدول 4.سرانه تولید گوشت قرمز در سال 2007 در کشورهای منتخب (گیلوگرم)
نیوزیلنداروگوئهایرلنداسترالیاآرژانتینمغولستانبرزیلترکمنستانامریکاایسلندکاناداایران72/28840/18001/14740/14017/1326/6581/414072/3970/3942/3927/12Source : Ibid.
جدول 5. میزان تولید گوشت قرمز در سال 2007 در کشورهای منتخب (هزار تن)
چینآمریکابرزیلهنداسترالیاآرزانتینروسیهمکزیکپاکستانفرانسهکانادا12502121498802035522913289219881745164215521296توضیح : ایران با تولید 867 هزارتن در رده هجدهم جهان قرار دارد.
Source : Ibid
جدول ? نشان میدهد که اگرچه سرانه تولید گوشت قرمز ایران قدری از متوسط جهان بیشتر است، لکن در مقام مقایسه با کشور نیوزیلند، مشاهده میشود که سرانه تولید نیوزیلند 23/5 برابر سرانه تولید ایران است. اگر در این مقایسه از برخی شرایط خاص صرف نظر کنیم، این فاصله بیانگر این است که در موضوعاتی مانند بهبود کیفیت تغذیه دام، استانداردسازی جایگاه نگهداری دام، بهبود شاخصهای بهره وری، آموزش نیروی انسانی، سرمایه گذاری در بهگزینی نژاد دام و … آنچنان که شایسته است، تلاش کافی صورت نپذیرفته است.
براساس مندرجات آمار سال 1382 مرکز آمار ایران بهره برداران و پرورش دام سنگین 1.286.476 نفر و پرورش دهندگان دام سبک 1.599.001 نفر هستند که در قالب دامداری های سنتی روستایی و عشایری، دامداری های نیمه صنعتی و صنعتی ومزارع مختلف به فعالیت در این خصوص مشغول هستند.
میزان تولید شیرخام در جهان در سال 2007 میلادی معادل 671300 هزار تن بود که متوسط سرانه تولید شیرخام معادل 63/100 کیلوگرم محاسبه شده است. نیوزلند با سرانهای معادل 96/3788 کیلوگرم در رده اول، ایرلند با 58/1209 کیلوگرم در رده دوم و دانمارک با 97/844 کیلوگرم در رده سوم جهان قرار گرفته بودند. براساس گزارش های وزارت جهاد کشاورزی، ایران با سرانه تولید 9/117 کیلوگرم شیر، در رتبه شصت و هشتم جهان قرار دارد. جداول زیر میزان سرانه مصرف و تولید شیر خام و میزان تولید را در کشورهای منتخب نشان می دهند:
جدول 6. سرانه مصرف شیر خام درسال 2003 میلادی در کشورهای منتخب (کیلوگرم)
البانیقزاقسانرومانیایرلندگرجستانکاستاریکالتونیصربستاناروگوئهقبرسترکمنستان250217210204200148143139136135134توضیح : سرانه مصرف شیرخام در ایران در سال 2007 معادل 118 کیلوگرم است
Source: Ibid.
جدول 7. سرانه مصرف شیر خام در سال 2007 در کشورهای منتخب (کیلوگرم)
نیوزیلندایرلنددانمارکلوکزامبورکهلندبلاروسلتونیسویساسترالیااروگوئهاستونیایران378912108456716546105915344994934889/117Source : Ibid.
جدول 8. میزان تولید شیر خام در سال 2007 در کشورهای منتخب (هزار تن)
هندآمریکاچینپاکستانروسیهآلمانبرزیلفرانسهنیوزیلندانگلستاناکراین10292384189359853223032206379352546424549158421445012552توضیح : ایران با تولید 8312 هزار تن در رتبه 19 جهان قرار دارد. Source :Ibid
در سالهای اخیر تلاشهای زیادی برای افزایش سهم شیر و فراورده های لبنی در سبدتغذیه خانوار صورت پذیرفته است لکن با ملاحظه جدول ? مشخص میشود که سرانه تولید کشور آمریکا بیش از ده برابر ایران و نیوزلند دوبرابر ایران است.
این فاصله ها بیانگر آن است که همانند تولید گوشت قرمز، در موضوعاتی مانند بهبود کیفیت
تغذیه دام، استانداردسازی جایگاه نگهداری دام، بهبود شاخصهای بهره وری، آموزش نیروی
انسانی، سرمایه گذاری در بهگزینی نژاد دام و … آنچنان که شایسته است، تلاش کافی صورت
نپذیرفته است ضمن اینکه حجم بار میکروبی موجود در شیر نیز قابل تأمل است.
جدول 9. عرضه سرانه پروتئین (گرم در روز) در پایان برنامه چهارم توسعه(گرم)
کل سرانه/ روزگوشت قرمز (دام سنگین)گوشت قرمز (دام سبک)گوشت مرغتخممرغشیردل، جگر و ….محصولات شیلاتی 2991/185/105/805/310/1126/078/2مأخذ : همان
توضیح : سند ملی توسعه بخش کشاورزی
کل سرانه / روز گوشت قرمز
(دام سنگین)
گوشت قرمز
(دام سبک)
گوشت مرغ تخم مرغ شیر دل، جگر و …
محصولات شیلاتی
توضیح: سند ملی توسعه بخش کشاورزی.
براساس این استانداردها و طبق آنچه که در سند ملی توسعه بخش کشاورزی در زیر بخش دام و طیور آمده است، هدف گذاری تولیدات در برنامه چهارم به شرح جدول زیر طراحی شده است:
جدول 10. پیشبینی تولیدات چروتئینی در برنامه چهارم توسعه (هزار تن)
عنوان هدفپایان برنامه سوم13841385138613871388تولید شیر315/6231/7750/7312/8913/8556/9تولیدگوشتقرمز752814838865891921تولیدگوشتمرغ100/1248/1329/1415/1560/1605/1تولید تخم مرغ628671699728758789مأخذ : همان.
توضیح : براساس آمار مرکز آمار ایران، میزان جمعیت ایران در سال 1388 حدود 000/390/72 نفر پیشبینی شده است.
براساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی، تا پایان سال ???? عملکرد تولیدات پروتئینی به شرح جدول زیر است . در مقایسه پیش بینی و عملکرد مشاهده می شود که تا پایان سال ???? ، در زمینه
تولید گوشت قرمز و گوشت مرغ،عملکرد از پیش بینی ها جلوتر و در زمینه تولید تخم مرغ و شیر، از برنامه عقب هستیم.
جدول 11. عملکرد تولیدات پروتئینی طی برنامه چهارم توسعه
عنوان هدف (هزارتن)پایان برنامه سوم138413851386تولید شیر316/6160/7752/7251/8تولیدگوشت قرمز752800829866تولید گوشت مرغ100/12387/1360/1468/1تولید تخممرغ628759677701مأخذ: معاونت امور دام وزارت جهادکشاورزی
2-2-2-ضعف قانون در زیر بخش دام و طیور
از مشکلات موجود در زیربخش دام و طیور کشور، نبود قانونی جامع و منسجم برای تبیین جایگاه این زیربخش در امر آمایش، سرمایه گذاری و امنیت آن، چگونگی اعطای مجوز های سرمایه گذاری، استانداردسازی امر تغذیه و خوراک دام و طیور، نقش تشکل های این زیربخش در ایجاد همگرایی و تصمیم سازی و مشارکت در برنامه های اقتصادی دولت، حفظ و ثبت ذخایر ژنتیکی، نحوه تنظیم بازار، نحوه حضور در بازارهای منطقه و دنیا و … است بنابراین دلایل فوق باعث شده است که حضور این زیربخش صرفًا در کمبودها و بر هم خوردن نظم بازار تولید و مصرف کشور دیده شود، اصولا راهبردی مشخص و مداوم برای این فعالیتها متصور نشود. ازاینرو پیشنهاد طرح جامع نظام دامپروری کشور به مجلس شورای اسلامی شده است که هر چه سریعتر به تصویب برسد تا اینگونه موارد تا حدود زیادی هدفمند و قانونمند گردد.
2-2-3-وضعیت سرمایه گذاری، نقدینگی و یارانه ها
طبق مفاد مندرج در سند توسعه کشاورزی، براساس پژوهش های انجام شده، در ساختار فعلی اقتصاد کشور، تزریق یک میلیارد ریال به هر یک از بخش های اقتصادی، موجب ارزش افزوده ای به مبلغ 45/3 میلیارد ریال در بخش کشاورزی02/3 میلیارد ریال در بخش خدمات و ?? / ? میلیارد ریال در بخش صنعت خواهد شد.
ارزش کل سرمایه گذاری های انجام شده در زیربخش دام و طیور ??? هزار میلیارد ریال است
که در حال حاضر منجر به تولید ??? هزار تن گوشت قرمز، ???? هزار تن شیر، ???? هزار تن گوشت مرغ و ??? هزار تن تخم مرغ می شود.
به رغم وجود قوانین مصوب در راستای حمایت قانونی از سرمایه گذاری در زیربخش دام و طیور و همچنین برخی یارانه ها و حمایت های قانونی در ازای طرح های خودکفایی و کاهش واردات فراورده های دام و طیور، تأمین نقدینگی برای توسعه سرمایه گذاری ها و سرمایه در گردش از سوی بانک ها و صندوق های توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی بسیار اندک و ناچیز و در بسیاری مواقع خارج از زمان مطلوب است . بحث دریافت وثایق از سوی بانک ها و تأمین آن از سوی تولیدکنندگان نیز از جمله چالش های جدی است.
با آنکه قوانین متعددی در راستای نحوه تأمین و به کارگیری وثایق به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، لکن عموما به مرحله اجرا درنیامده است، بانکهای عامل (به جز بانک کشاورزی) سهم خود در زمینه اعطای تسهیلات و سرمایه در گردش در مجموعه بخش کشاورزی را (از جمله زیربخش دام و طیور) پرداخت نکرده اند.
ازسوی دیگر تاکنون هیچ اراده ای جدی از سوی دولت برای پیگیری و رسیدگی به این موضوع وجود نداشته و حتی دولت بدهی های خود به بانک کشاورزی که بالغ بر ???? میلیارد ریال (به جز بدهی بابت صندوق بیمه محصولات کشاورزی ) است را نیز پرداخت نکرده است .
عملکرد سهم این زیربخش از اعتبارات حساب ذخیره ارزی موضوع( بند ه ماده ?) قانون برنامه چهارم توسعه طی سال های 1384-1386 نیز در حدود ??? میلیون دلار بوده که در حد اندازه این زیربخش نیست و اساساً توجه ویژه ای از سوی وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنایع ومعادن برای توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی این زیربخش صورت نمی پذیرد.
طبق بررسی های به عمل آمده در زمینه یارانه های بخش کشاورزی، مشخص شد که درکشورهای صنعتی نه تنها یارانه ها کم و محدود نشده اند، بلکه به عنوان مثال متوسط یارانه پرداختی به تولید صنعت طیور در اتحادیه اروپا حدود یک میلیون دلار به ازای هر روز و در آمریکا به ازای هر مزرعه تولیدی، حدود ????? دلار است و یارانه صادراتی هر کیلو گوشت مرغ در آمریکا ?? سنت و در اتحادیه اروپا برابر ?? سنت است. ازسوی دیگر بر طبق گزارش مؤسسه پژوهش های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی، یارانه سال ???? پرداختی اتحادیه اروپا به ازای هر رأس گاو شیری معادل ??? دلار بوده و این رقم در آمریکا به ???? دلار و در ژاپن به ???? دلار افزایش می یابد. درحالی که در همین ا یام، در ایران مبلغ یارانه پرداختی بابت هر رأس گاو شیری معادل ?? دلار بوده است.

دسته بندی : پایان نامه ها

پاسخ دهید